sobota, 28 kwietnia 2012

Ostatni Tancerz Mao


Chiny , które stają się dzisiaj światowym mocarstwem w każdej dziedzinie mają 1340 milionów ludzie . Jednym z nich , jest chłopiec z małej wioski , który po latach , jako obywatel Stanów Zjednoczony Ameryki postanawia spisać swoje losy . Szczerze i od początku.

Kiedy do wiejskiej szkoły , w której można spotkać jedynie dzieci robotników przychodzą przedstawiciele Pekińskiej Akademii Tańca , Li Cunxin nie podejrzewa , że to pierwszy dzień jego nowego życia . Życie bez głodu , braku pieniędzy , ciężkiej racy . Nie wie też , że teraz będzie decydować za niego partia , bo w Chinach Mao o politycy wiedzą , co jest dla niego najlepsze .

W Akademii Li śpi we własnym łóżku , a nie z siedmiorgiem rodzeństwa . Ma codzienny obiad i wydawało by się , że wygrał los na loterii . Jednak wygoda jest niczym , gdy dziecko zostaje pozbawione rodziny i zmuszane do ciężki ćwiczeń , których nie rozumie sensu , a na dodatek dotyka do wszędobylska , wdzierająca się do głowy chińska propaganda .

Ciężka praca zostaje nagrodzona . Po śmierci Mao , nowy przywódca otwiera drzwi chin . Przez nie wpadają kasety z nagraniami Jeziora Łabędziego , Romeo i Julii , Vasiliev , Baryshnikov , a zaraz za nimi , już całkiem realny Choreograf Huston Ballet , z propozycją wyjazdu do Ameryki.

Tak zacznie się Amerykańska przygoda chłopca w chińskiej wioski , który zamiast głodować , będzie jadł obiady z Bushem , zamiast spać z braćmi w jednym łóżku , będzie miał własną rezydencje z ogrodem , a co najważniejsze , zamiast pracować w polu na cześć Chin , będzie tańczył na największych Operowych scenach
całego świata .

" Ostatni Tancerz Mao " to nie tylko historia o balecie , ale przede wszystkim historia o kulturze . Takiej , gdzie włada decyduje co jest dobre dla obywatela . I obywatel w to wierzy .

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz