niedziela, 2 października 2011

Musiałam odejść
"Jak można kochać człowieka , którego nienawidzi cały świat?"

            Książka Jean Sesson , która postanowiła spisać wspomnienia pierwszej żony i czwartego syna Osamy Bin Ladena jest kontrowersyjna w samym swym zamyśle . Autor wprowadza nas , przez otwarte ręką najbliższych drzwi ,do świata wroga publicznego . Poznajemy zwyczaje , wiemy jak śpi i je człowiek , którego społeczeństwo nienawidzi jak Hitlera .I ma za co . 
           Z perspektywy człowieka minimalnie zapoznanego i oswojonego z realiami życia w kulturze wschodu książka jest mało odkrywcza. Bo czy kogoś takiego jeszcze dziwi , że 15letnia Nadżawa wychodzi za mąż, za swojego 17letniego kuzyna? Że po ślubie zasłania twarz i pozwala oglądać się jedynie mężowi ? Ta kobieta żyje tak , jak mnóstwo jej rodaczek . Z tym wyjątkiem , że na dźwięk jej nazwiska drży większość ludzi na całym świecie . Ona jednak potrafi widza zaskoczyć , opisując swojego męża jako człowieka troskliwego , któremu bezgranicznie ufa , którego kocha i któremu urodziła jedenaścioro dzieci i niegdy nie zwątpiła w jego słowa . Jako człowieka którego nigdy nie nie bała i na którego nie powiedziała złego słowa , a nie bała się przede wszystkim dlatego że nie wiedziała o nim zupełnie nic .
            Z innej strony ojca obserwuje syn Osamy , którego te zdołał wciągnąć w tryby swojej śmiercionośnej   maszyny . To on oprowadza nas po obozach szkoleniowych ojca , cytuje rozmowy mudżahedniów i uświadamia , że jego Bin Laden tak samo jak nienawidzony jest przez "naszych" , kochany jest przez "swoich" , którzy marzą o tym aby stać po jego stronie , nawet ja by zapłacić mieli za to najwyższą cenę. Omar pokazuje też zło w czystej postaci , jakie reprezentuje jego ojciec . Kim może być człowiek , który zabrania własnym dzieciom kupować leki na astmę , który zmusza ich do spania na pustyni , zabrania uśmiechu, namawia do samobójczej śmierci ?
           Domyślam się , że ta książka nabrała znaczenia po śmierci Osamy Bin Ladena . Nie ma w niej jak na moje oko nic , czym człowiek może być zaszokowany lub czegoś , czego się po bohaterze o którym mowa nie spodziewał . Jest na pewno lekkim wprowadzeniem do kultury wschodu . Na pewno jest to książka "dla każdego " i chociaż nie wiem czy warto ją przeczytać , to z własnego doświadczenia wiem , gdzie nie warto jej czytać : w samolocie...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz